Wybierz kran zamiast butelki

Picie wody z kranu wciąż budzi sporo kontrowersji, a pokolenie osób wychowanych 20-30 wciąż woli zdecydowanie przegotować wodę przed spożyciem. Czy jednak jest taka konieczność? A może jest to spowodowane przekonaniem takich osób wyniesionym z czasów gdy woda w kranie była rzeczywiście zdecydowanie niższej jakości.

Inwestycje w czystą wodę

Jeszcze przed wejściem Polski do UE rozpoczęły się w naszym kraju na dużą skalę inwestycje w oczyszczalnie ściegów i stacje uzdatniania wody. Obecnie niemal w każdy gminie mamy w kranach dobrej jakości wodę.

Oczywiście tam, gdzie instalacje mają swoje lata, a samorząd nie radzi sobie z gospodarką wodną, możemy mieć do czynienia z niższą jakością wody w kranach. To jednak lokalne wyjątki, a w Polsce mamy już naprawdę dobrej jakości wodę w kranie.

Pij kranówkę

W wielu miastach promowane jest picie wody z kranu. We Wrocławiu prężnie działa MPWiK, które prowadzi akcję “Pij Kranówkę” mającą na celu promowanie picie wysokiej jakości wody bezpośrednio z kranu w naszych mieszkaniach zamiast drogiej i generującej gigantyczne ilości odpadów wodę butelkowaną.

Koszt zdatnej do picia wody z kranu we Wrocławiu do zaledwie 1 gr za litr. A warto wiedzieć, że mówimy o naprawdę dobrej jakości wodzie, która jest bogata w magnez, wapń czy sód.

Każdego roku laboratorium wrocławskiego MPWiK pobiera ok. 10 tys. próbek wody oraz wykonuje niemal 100 tys. analiz wody, która trafia do kranów mieszkańców.

Można zaryzykować stwierdzenie, że wielu producentów wody butelkowanej na świecie nie przykłada tak dużej wagi do jakości wody jak wrocławskie MPWiK.

Pijesz z kranu? Nie zaśmiecasz planety

Zakładając minimalne spożycie wody na jednego człowieka na poziomie 1,5 litra, czyli jednej dużej butelki wody to każdy z nas pijąc jedynie butelkowaną wodę, produkowałby 365 butelek, które wylądują na śmietniku. Butelek, które rozkładają się latami, a niewiele z nich nadaje się do recyklingu.

Przez całe życie nasza indywidualna produkcja śmieci tylko z powodu picia butelkowanej wody to ok. 30 tys. plastikowych butelek.

Woda z kranu to również więcej pieniędzy w kieszeni

Porównując koszt wody z kranu na poziomie 1 gr za litr z kosztującą ok. 1 zł za litr wodą butelkowaną mamy do czynienia ze 100-krotną przebitką. Daje to oszczędność na poziomie ponad 500 zł rocznie na osobę przy założeniu średniego dziennego spożycia na poziomie 1,5 l wody.

W przypadku czteroosobowej rodziny to już 2000 zł, czyli np. nowy laptop do nauki dla dzieci lub kilkudniowe wakacje dla całej rodziny nad Bałtykiem.

A pamiętajmy, że w przypadku wielu miast w Polsce picie wody z kranu jest całkowicie bezpieczne, a na pewno zdrowsze dla planety i naszego portfela.